ورود / ثبت نام

هج در فارکس چیست؟ + معرفی جایگزین استراتژی هج (Hedging)

هج کردن نوعی استراتژی در فارکس است که برای پوشش ریسک یک معامله انجام می‌شود. در هج، معامله‌گر برای اینکه ریسک معامله خود را کاهش دهد، یک معامله جدید خلاف جهت معامله قبلی خود باز می‌کند. برای اینکه بهتر با استراتژی هج (Hedge strategy) در فارکس آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
کاربرد استراتژی Hedgeing در بازار رمز ارز دیجیتال

استراتژی‌ هج در فارکس

هج کردن نوعی استراتژی در فارکس است که برای پوشش ریسک یک معامله انجام می‌شود. در هج، معامله‌گر برای اینکه ریسک معامله خود را کاهش دهد، یک معامله جدید خلاف جهت معامله قبلی خود باز می‌کند. برای اینکه بهتر با استراتژی هج (Hedge strategy) در فارکس آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

هج در فارکس چیست؟

هج (Hedge) کردن به معنای پوشش ریسک است. در بازار فارکس معامله‌گران وقتی می‌خواهند ریسک یک ترید خود را کنترل کنند، برای زمانی مشخص یک معامله جدید خلاف جهت معامله قبلی خود ایجاد می‌کنند تا ریسک معامله اول را برای مدتی کنترل کنند.

برای مثال اگر شما یک‌ترید (Buy) روی جفت ارز GBPUSD دارید و به دلیل خبر یا هر اتفاق ناگهانی، نوسان بازار بالا می‌رود، می‌توانید یک معامله جدید Sell روی همین جفت ارز باز کنید تا از ضرر بیشتر هنگام نوسان در معامله شما جلوگیری شود و پس از اینکه دوباره بازار به حالت عادی بازگشت، معامله دوم را ببندید. به طور کلی فرایند هج یک فرایند پر ریسک است که غالبا با ضرر کردن مواجه است.

بررسی استراتژی هج در فارکس
یکی از استراتژی های پرکاربرد در فارکس، استراتژی هج است که در ادامه به بررسی بیشتر این استراتژی می‌پردازیم.

بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای بازار فارکس برای افزایش سوددهی معاملات از ربات های معتبر و بسیار حرفه‌ای استفاده می‌کنند. شما با خرید ربات فارکس می‌توانند با کمترین ریسک معاملات خود را انجام دهید.

انواع هج در فارکس

به طور کلی هج روش‌های مختلفی دارد که در بازارهای مالی از آن استفاده می‌شود. اکثر شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از هج به عنوان یک راهکار بسیار مهم برای کاهش ریسک معاملاتشان استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم شما را دقیق‌تر با روش‌های مختلف هج آشنا کنیم می‌توانید به موارد زیر اشاره نماییم:

 1. قرارداد مبادله فوروارد برای ارزها؛
 2. قراردادهای آتی کالا برای پوشش رویدادها؛
 3. قراردادهای آتی ارزی؛
 4. عملیات بازار پول برای ارزها؛
 5. قرارداد مبادله فوروارد برای نرخ بهره؛
 6. عملیات بازار پول برای نرخ بهره؛
 7. قراردادهای آینده برای نرخ بهره؛
 8. پوشش ریسک سهام؛
 9. استرادل های (Straddles) کوتاه در سهام یا شاخص‌ها.

به‌جز این موارد ذکر شده که از هج در سیستم اقتصادی استفاده می‌شود، مهم‌ترین روش هج برای تریدرهای فارکس، همان پوشش ریسک است که با ایجاد یک‌ترید خلاف جهت با ترید قبلی انجام می‌شود.

خرید ربات هج در فارکس

به طور کلی هج کردن شاید ریسک شما را در ظاهر کنترل کند، اما اگر در این زمینه حرفه‌ای نباشید، در دو معامله خلاف هم گیر خواهید کرد که نمی‌دانید چطور باید از آن‌ها بدون ضرر خارج شوید. بنابراین صرفاً هج کردن روش معمولی برای معامله‌گری پرسود نیست.
بسیاری از ربات‌های فارکس طراحی شده‌اند به طوریکه از سیستم هج برای پوشش ریسک خود پیروی می‌کنند، اما معمولا این ربات ها کارآمد نیستند. به طور کلی هج کردن میتواند بسیار پر ریسک باشد و مزایا و معایب بسیاری دارد.
ما پیشنهاد می کنیم که به جای انجام این کار از ربات های معامله گری استفاده کنید که با توجه به قدرت معاملاتی خود، نیازی به هج کردن ندارند. برای مثال ۴ ربات مهمی که بیشترین کسب سود بدون مارتینگل یا هج را برای کاربران دریافت میکند به شرح زیر است:

از ویژگی مهم ربات های ذکر شده این است که این ربات ها کاملا مناسب کاربران ایرانی طراحی شده. آپدیت ها بدون هیچ محدودیتی در اختیار آنها قرار میگیرند و همگی نتایج معاملاتی معتبری در MyFxbook دارند.

مزایا و معایب هجینگ

هج کردن در فارکس دارای مزایا و معایب خاص خودش است، همانطور که گفته شد برای اینکه از این روش در پوشش ریسک خود استفاده کنید، حتماً باید به صورت حرفه‌ای آن را بلد باشید، در غیر این صورت فقط باعث افزایش ضرر شما خواهد شد. ما در ادامه به برخی از مزایا و معایب هج کردن در فارکس اشاره خواهیم کرد:

مزایای هج در فارکس

 • کاهش ریسک معامله؛
 • محافظت در برابر نوسان‌های ناگهانی؛
 • پوشش ریسک.

معایب هج در فارکس

 • کم کردن سود؛
 • احتمال بیشتر شدن ضرر در صورت خروج اشتباه.

برای اینکه بتوانید از مزایای هج کردن بهره‌مند شوید حتماً استراتژی‌ های هج در فارکس دقیق هج را بیاموزید و آن را در حساب دمو تست کنید.

امتیاز:۵

هج کردن (Hedgeing) روشی برای پوشش ریسک یک معامله باز در بازار فارکس است. برای مثال اگر شما یک معامله باز SELL در نماد USDCAD دارید و مطمئن هستید که در بلند مدت در مسیر نزولی حرکت خواهد کرد. می‌توانید یک یا چند معامله BUY در کوتاه مدت برای جبران حرکت معکوس این جفت ارز باز و بسته کنید.

استراتژی هج کردن در فارکس

به طور کلی خود هج کردن نیاز به استراتژی دارد، تریدرهای حرفه‌ای برای این کار از چند روش استفاده می‌کنند که در ادامه مقاله آن‌ها را شرح خواهیم داد.

استراتژی اول هج

استراتژی اول هج کامل نام دارد؛ فرض کنید که شما یک موقعیت بلند مدت را برای چند روز در EURUSD باز کرده‌اید، اما به دلیل خبر و هر اتفاق دیگری ممکن است برای مدت کوتاهی روند اصلی معامله شما عوض شود، بنابراین شما می‌توانید با باز کردن معاملات خلاف جهت معامله اصلی خود برای کوتاه مدت، دائماً سودهای کوچکی را کسب کنید که از ضرر احتمالی در معامله بلند مدت اصلی جلوگیری کند.

استراتژی هج همبستگی

روش دیگری که برخی از معامله‌گران حرفه‌ای‌تر برای هج کردن استفاده می‌کنند از روش هم‌پوشانی است، برای مثال زمانی که یک ترید BUY در EUR/USD بازکرده‌اند و مطمئن هستند که بازار حتماً در بلند مدت صعودی خواهد بود، یک معامله خلاف جهت یا حتی هم‌جهت معامله اول خود روی ارز دیگری باز می‌کنند که می‌دانند همبستگی بالای 90% با جفت ارز اولشان دارد.

حالا اگر این هم‌بستگی مثبت باشد، معامله را خلاف جهت قبلی باز می‌کنند اما اگر این همبستگی منفی باشد معامله را موافق جهت معامله قبلی باز می‌کنند.

از چه دارایی هایی برای هج کردن استفاده می‌شود؟

در بازار فارکس شما می‌توانید روی تمام دارایی‌ها، هج (Hedge) را انجام دهید. محدودیت هج بیشتر به حساب معاملاتی و بروکرتان مربوط می‌شود.

برای مثال طبق قوانین ایالات‌متحده، کارگزاری‌ها در آمریکا به‌محض اینکه شما یک معامله برعکس روی همان جفت ارز اولی که ترید کردید (به روش اول گفته شده در بالا) باز کنید، فوراً هر دو معامله شما را خواهند بست زیرا طبق قوانین اجازه هج کردن روی یک جفت ارز وجود ندارد و شما نهایتاً می‌توانید از روش دوم هج کردن که در پاراگراف بالا توضیح داده شد استفاده کنید.

بررسی استراتژی معاملاتی Hedgeing در بازار فارکس
اگر تصمیم به استفاده از استراتژی Hedgeing دارید حتما برای انتخاب بروکر خود مطالعه بیشتری داشته باشید.

اما در بیشتر کارگزاری‌هایی که به کاربران ایرانی خدمات معامله‌گری ارائه می‌شود، شما بدون هیچ محدودیت یا با محدودیت بسیار کمتری می‌توانید روی اکثر نمادهای معاملاتی هج کنید.

آنچه در مقاله استراتژی‌ های هج در فارکس خواندیم

همانطور که در مقاله استراتژی‌های هج در فارکس خواندیم، هج در واقع روشی برای پوشش ریسک به صورت موقت در یک موقعیت معاملاتی است.

بیشتر تریدر هایی که یک معامله بلند مدت باز کرده‌اند اما به دلیل نوسانات موقت، معامله در جهت خلاف پیش‌بینی آن‌ها حرکت می‌کند، با باز کردن معاملات کوتاه مدت، خلاف جهت معامله قبلی سعی می‌کنند که ضررهای احتمالی معامله اول را کنترل کنند. یکی دیگر از راه هایی که می توانید یک ربات هج بسیازید، استفاده از هوش مصنوعی است؛ برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله‌ی “ساخت ربات با هوش مصنوعی” را مطالعه کنید.

هج در فارکس چیست؟

هج به باز کردن یک معامله در جهت خلاف معامله قبلی (به صورت هم‌زمان) گفته می‌شود که جهت کنترل ریسک معاملات انجام می‌شود.

آیا هج کردن قانونی است؟

کاربران بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، اجازه هج کردن ندارند زیرا ممکن است بسیاری از غول‌های بزرگ بازار فارکس با این روش بتوانند بازار را دستکاری کنند.

از چه دارایی هایی برای هج کردن استفاده می‌شود؟

در بازار فارکس شما می‌توانید روی تمام دارایی‌ها، هج (Hedge) را انجام دهید. محدودیت هج بیشتر به حساب معاملاتی و بروکرتان مربوط می‌شود.

دانلود لایسنس دو هفته ربات جهت تست

جهت تست ربات و یا مشاوره به پشتیبانی در تلگرام پیام دهید.

دریافت لایسنس یک ماهه جهت تست

شماره تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علامت خطر

!Warning

پیشنهاد ما خرید ربات معتبر و سودده است...

*قبل از پر کردن فرم باید بدانید که برای راه اندازی و کسب سود مناسب از ربات باید سرمایه اولیه شما بالاتر از 1000 دلار باشد.

برای دانلود و تست ربات به پشتیبان تلگرام پیام دهید.